Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez gorącej kawy. Jedni piją czarną, gorzką kawę, inni wolą delikatniejszy smak białej kawy. A czy cukrzyk może pić kawę z mlekiem? W tym artykule wyjaśniamy ten temat.
Zalety picia kawy
Kawa to napój znany i lubiany już od starożytności, chociaż początkowo nie była popularna w Europie. Już sam zapach kawy działa odprężająco, a jak dowiodły badania, substancje zawarte w kawie stymulują mózg i obniżają stres. Poza tym poprawia pamięć i koncentrację, a do tego korzystnie wpływa na pracę serca i naczyń krwionośnych. Kofeina przyśpiesza przemianę materii, co może ułatwiać zrzucenie zbędnych kilogramów. Nieprzetworzone ziarna kawy zawierają ponad tysiąc różnych przeciwutleniaczy, które są łatwoprzyswajalne przez nasz organizm. To właśnie antyoksydanty niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się. Polifenole zawarte w kawie niwelują stany zapalne w organizmie, przez co chronią przed niektórymi typami nowotworów. Jak widać, kawa oprócz wyśmienitego smaku ma mnóstwo zalet. Z dalszej części artykułu dowiesz się, czy cukrzyk może pić kawę.
Czy cukrzyk może pić kawę?
Sama kawa bez dodatków nieznacznie podnosi poziom cukru we krwi ze względu na zawartość kofeiny, więc diabetyk może ją pić, jeśli zachowa umiar. Jednak wiele osób woli kawę z dodatkami. Czy cukrzyk może pić kawę z mlekiem i cukrem? Zarówno mleko jak i cukier podwyższają poziom cukru we krwi i zwiększają kaloryczność napoju. Tak więc kawa z mlekiem i z cukrem to nie jest dobry wybór dla diabetyka. W przypadku tej choroby lepiej pić samą kawę lub zastąpić mleko i cukier innymi dodatkami. Od mleka krowiego lepsze jest mleko migdałowe, które zawiera mniejszą ilość węglowodanów. Zamiast cukru warto użyć naturalnych substancji słodzących. Zdrowym dodatkiem do kawy jest cynamon, który obniża poziom glukozy we krwi i zmniejsza ryzyko powikłań towarzyszących cukrzycy.