By na co dzień ciągle monitorować glikemię, musisz zaopatrzyć się w glukometr. To niewielkie urządzenie, które mierzy poziom glukozy. Aktualnie na rynku dostępne są już nowoczesne urządzenia niewymagające naruszania naskórka palca. Czym się różni? Jak działa? Dla kogo jest przeznaczony? Jaka jest jego cena? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Pomiar zwykłym glukometrem
Badanie cukru w naszym organizmie jest niezbędne w czasie tej choroby. Aby wykonać pomiar glukozy we krwi klasycznym glukometrem, musisz naruszyć swój naskórek. Nanieś kroplę krwi na pasek testowy i odczekaj, aż pokaże się wynik. Ciągłe naruszanie palców nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza jeśli masz problem z układem krążenia w dłoniach. To zmora wielu diabetyków. Jednakże jeśli korzystasz z tego glukometru, nakłuwanie opuszka jest konieczne.
Dokładność pomiarów to zwykle ISO 15197, 2004E.
Posiadanie takiego aparatu wiąże się również z kosztami. Oprócz urządzenia potrzebujesz także nowych pasków, lancetów oraz nakłuwacza.
Jak często sprawdzać cukier?
Częstotliwość zależy od typu cukrzycy i zaleceń lekarza. Pacjenci, którzy przyjmują insulinę, muszą przeprowadzać kontrolę glikemii kilka razy w ciągu dnia. To zdecydowanie częściej niż osoby przyjmujące leki doustne. Diabetycy z cukrzycą typu 1. i 2. przede wszystkim wykonują pomiar stężenia glukozy przed posiłkiem. Kobiety z cukrzycą ciążową sprawdzają swój stan zwykle po posiłku.
Glukometr bez nakłuwania od Freestyle libre
Zespół Freestyle libre skonstruował nowoczesny glukometr, który odmierza poziom cukru we krwi bezinwazyjnie. Pomiaru jest porównywalna do zwykłego glukometru. Możesz zapomnieć o codziennych kłuciach opuszka palca.
Jak działa?
To przełomowe urządzenie z zakresu diabetologii. Dotychczas samodzielne sprawdzenie cukru wymagało naruszenia naskórka. Systemu można używać od 4. roku życia pod opieką osoby pełnoletniej. Jego dokładność porównywalna jest ze zwykłym glukometrem.
Wystarczy umieścić go na wybranym miejscu na ciele, zazwyczaj jest to ramię. Pamiętaj, by skóra była zdezynfekowana, czysta, osuszona i gładka bez włosów. Bezpośrednio przed założeniem nie bierz kąpieli. Nie możesz smarować tej części skóry kremem czy balsamem.
Aparat do mierzenia cukru jest wodoodporny i może być noszony do 1 metra pod wodą przez 30 minut.
Zazwyczaj nie jest wymagane nakłuwanie, jednak są odstępy od tej reguły:
- jeśli twój poziom cukru szybko się zmienia;
- w momencie odczuwalnych objawów niezgodnymi z pomiarami (np. hipoglikemii).
Jak z niego korzystać?
Na swój telefon pobierz bezpłatną aplikację „FreeStyle Libre Link”, by móc zeskanować sensor. Jest ona przeznaczona dla telefonów z funkcją NFC, systemem Android 8.0 lub nowszych oraz od iPhone7. Pełną listę modeli znajdziesz na głównej stronie producenta.
Nie musisz ściągać koszulki, aby dokonać pomiaru glikemii. Wystarczy zbliżyć czytnik do sensora, a odczyta on dane do 4 cm odległości. Twój telefon powinien mieć połączenie z Internetem przy badaniu poziomu glukozy.
Korzyści płynące z używania tego urządzenia
To bardzo przemyślane narzędzie, zdecydowanie ułatwi ci komfort monitorowania poziomu glukozy we krwi i z łatwością odczytasz wynik pomiaru.
Co wyróżnia go na tle innych:
- sensor automatycznie mierzy i zapisuje stężenie glukozy we krwi nawet podczas snu. Dzięki aplikacji możesz sprawdzić jej stan;
- możesz bez problemu przyłożyć na kilka sekund czytnik i poznać wynik;
- jeśli jesteś wielbicielem długich kąpieli lub prowadzisz aktywny tryb życia, sprzęt nie ulegnie zniszczeniu w trakcie kontaktu z wodą i nie będzie ci przeszkadzał;
- przy każdym skanowaniu aplikacja pokaże bieżący odczyt stężenia i strzałkę z kierunkiem zmian. Raz na 8 godzin zapisuje dane, wyniki możesz przesłać lekarzowi;
- zmieniasz go regularnie co 14 dni.
Nowoczesny glukometr-zegarek
Oprócz wyżej opisanego sensora istnieją również smatrwatche przeznaczone dla diabetyków. Większość osób korzysta z nowoczesnych zegarków, które są wielofunkcyjne. Mało kto zauważy, że twoje urządzenie spełnia nieco inną funkcję. Jego wygląd niewiele różni od typowego smartwatcha. Za pomocą czujników optycznych system kontroluje poziom glukozy w płynie śródtkankowym przez całą dobę.
Jak działa?
W czasie rzeczywistym system bada poziom cukru przez całą dobę i dzięki sztucznej inteligencji analizuje go. To bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli dopiero wykryto u ciebie cukrzycę lub cierpisz na typ 1. W ten sposób możesz uniknąć wielokrotnych nakłuć palca w ciągu dnia.
Urządzenie gromadzi dane przy wykorzystaniu:
- spektroskopii absorpcyjnej;
- PPG;
- EKG;
- dynamicznego nadzorowania ciepła metabolicznego.
Niestety, by sztuczna inteligencja została dostosowana do ciebie, należy ją poprawnie skalibrować. W tym celu musisz wykonywać 21 ukłuć w pierwszym tygodniu używania sprzętu. W kolejnych dniach nie będzie już to konieczne. Jeżeli nie będziesz ściągać urządzenia z ręki, lepiej i szybciej zacznie dostosowywać się do ciebie. Im dłużej go nosisz, tym lepsze wyniki pokazuje.
Ciągły monitoring glikemii pozwala na szybki dostęp do informacji i kontrolę poziomu cukru.
Oprócz pomiaru cukru we krwi urządzenie, tak jak inne smartwatche, oferuje licznik kroków, pokazuje ilość przespanych godzin i jakość snu, a także kontroluje oddech i mierzy tętno.
Nowy glukometr bez nakłuwania GlucoTrack
GlucoTrack to urządzenie również służące do kontrolowania glikemii. Jest wielkości telefonu, a dodatkowo posiada klips zakładany na płatek ucha. Jest przeznaczony dla osób z cukrzycą typu 2. lub dla osób z zagrożeniem stanu przedcukrzycowym.
Urządzenie wykorzystuje 3 technologie:
- ultradźwiękowe;
- elektromagnetyczne;
- termiczne.
Są połączone unikalnym algorytmem, który oblicza średnią ważoną i pokazuje poziom glukozy.
Cena i refundacja sprzętów
Niestety, nie każdy bezinwazyjny glukometr jest refundowany. W przypadku zwykłego sprzętu nie ma z tym problemu.
Glukometr paskowy
To wydatek około 100 zł. Oprócz urządzenia potrzebujesz także innych niezbędnych rzeczy. Jeśli cierpisz na cukrzycę 1. lub 2. oraz cukrzycę ciążową, możesz otrzymać bezpłatny sprzęt, gdy przyjdziesz do apteki z receptą na testy paskowe.
FreeStyle libre
Czujnik ten jest droższy niż zwykły glukometr, ponieważ jego cena zaczyna się od 255 zł.
Refundacja jest możliwa dla osób od 4. do 18. roku życia. By ją zrealizować, należy udać się do jednego z lekarzy specjalistów, który ma uprawnienia do wydawania zlecenia na sprzęt medyczny i uzyskać zlecenie:
- diabetologa;
- diabetologa – specjalizacja w pediatrii;
- pediatry – dotyczy lekarzy pracujących w poradniach oraz na oddziałach diabetologii dziecięcej, chorób dzieci z profilem diabetologii dziecięcej;
- endokrynologa – specjalizacja w pediatrii;
- endokrynologa, diabetologa dziecięcego.
GlucoTrack
To najdroższy z dotychczasowych sprzętów. Jego cena wynosi 2 tysiące dolarów za samo urządzenie. Za klips musisz zapłacić dodatkowe 100 dolarów i należy wymieniać go co 6 miesięcy.