Cukrzyca

Rumieniec cukrzycowy – charakterystyczny objaw choroby. Jak wygląda?

rumieniec cukrzycowy

Problemy metaboliczne u diabetyków mogą mieć konsekwencje, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z chorobą. Przykładem jest rumieniec cukrzycowy pojawiający się na twarzy i innych partiach ciała. Dowiedz się, z czym są związane takie zmiany na skórze i jak sobie z nimi radzić.

Lekki rumieniec wywołany rześkim powietrzem wygląda uroczo. W przypadku osób chorych na cukrzycę zaczerwienienie, które pojawia się na twarzy, jest objawem problemów z poziomem cukru we krwi. Jak wygląda rumieniec cukrzycowy, na jakich partiach skóry się pojawia? Dowiedz się, jak skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością!

Dlaczego u chorych na cukrzycę pojawiają się zmiany skórne?

Pojawiający się głównie twarzy, dłoniach i klatce piersiowej rumieniec nie jest jedyną dolegliwością skórną, jaka występuje u cukrzyków. Cierpią oni również z powodu suchej, swędzącej, zrogowaciałej skóry – ten objaw jest związany z odwodnieniem, które często towarzyszy cukrzycy, a także z tym, że organizm osoby chorej wydziela mniej potu. Diabetycy mają skłonność do wyprysków, a także zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a powstające na skórze rany goją się dłużej niż u osób zdrowych.

Stopa cukrzycowa i inne objawy skórne u diabetyków

Szczególnym problemem jest u diabetyków stopa cukrzycowa, na której łatwo pojawiają się skaleczenia, wrzody i inne urazy, których gojenie trwa niekiedy wiele tygodni. Skóra na stopach jest wówczas bardzo sucha i lśniąca.

Przeczytaj:  Jakie powikłania cukrzycy mogą grozić diabetykom?

Co jest powodem tego rodzaju objawów skórnych? W większości przypadkiem źródłem problemu są naczynia krwionośne, uszkodzone w wyniku zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. Glukoza jest także dobrą pożywką dla bakterii, stąd pojawiające się na skórze wypryski, pęcherze i inne zmiany.

Jak rozpoznać rumieniec cukrzycowy u osoby chorej?

Uszkodzone naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą powodują powstawanie czerwonych plam na wybranych partiach ciała. Rumieniec cukrzycowy wygląda inaczej niż zwykłe rumieńce, które pojawiają się po wysiłku fizycznym lub pod wpływem emocji. Przede wszystkim utrzymuje się stale, niezależnie od warunków zewnętrznych ani stanu osoby chorej.

W jakich miejscach pojawia się rumieniec cukrzycowy?

To powikłanie cukrzycy jest widoczne w charakterystycznych miejscach na skórze. Na twarzy rumieniec pojawia się głównie na czole i policzkach. Może też występować na dekolcie, klatce piersiowej i dłoniach. Oprócz zlewających się czerwonych plam na skórze mogą być widoczne także popękane naczynka, tzw. pajączki. Charakterystyczne jest także wypadanie brwi.

Czy rumień jest niebezpieczny dla zdrowia?

Sam rumieniec nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Nie jest bolesny ani nie powoduje dyskomfortu. Nie należy go jednak bagatelizować.

Rumieniec – objaw charakterystyczny dla cukrzycy typu 1

Rumieniec cukrzycowy to dolegliwość skórna, która pojawia się niemal wyłącznie u osób z cukrzycą typu 1 (w przypadku cukrzycy typu 2 występują inne charakterystyczne zmiany na skórze). Rzadko pojawia się jako jeden z pierwszych objawów. Jego obecność na skórze to raczej sygnał, że cukrzyca jest już zaawansowana. Jeśli odczuwasz świąd lub twoja skóra rogowacieje, a zmiany utrzymują się przez dłuższy czas, to sygnał, że warto zrobić badania w kierunku cukrzycy typu 1.

Jak leczyć rumieniec na skórze?

Podstawą w leczeniu rumieńca jest zadbanie o wyrównanie poziomu glukozy we krwi i zapobieganie hiperglikemii. Nie spowoduje to co prawda cofnięcia się zmian, ale ograniczy ich rozwój. Gdy zadbasz o to, by stężenie glukozy we krwi było na bezpiecznym poziomie, leczenie rumieńca i innych problemów skórnych będzie znacznie łatwiejsze.

Przeczytaj:  Retinopatia cukrzycowa – poważne powikłanie cukrzycy. Dowiedz się, jak mu zapobiegać!

Zauważenie niepokojących objawów cukrzycy na skórze to znak, że trzeba udać się do specjalisty. Najlepiej, jeśli odwiedzisz i diabetologa, który pomoże ci dobrać odpowiednią dawkę insuliny i zaplanować leczenie cukrzycy, i dermatologa.

Jakie kosmetyki należy stosować w przypadku rumieńca?

Na rynku istnieje wiele preparatów, które pozwolą ci poradzić sobie z suchą, zrogowaciałą skórą. Ważne jest, by dermokosmetyki były silnie natłuszczające, a jednocześnie, by nie zawierały dodatkowych substancji zapachowych i innych, które mogłyby podrażnić skórę. W leczeniu rumienia duże znaczenie ma regularność i konsekwencja – nie wystarczy posmarować suchej skóry raz na jakiś czas. Trzeba robić to codziennie, najlepiej po kąpieli.

Laseroterapia w przypadku osób zmagających się z rumieńcem cukrzycowym

Skuteczne u osób chorujących na cukrzycę i zmagających się z rumieńcem jest także leczenie za pomocą lasera. Wiązka lasera pozwala zamknąć uszkodzone naczynka krwionośne. Po zabiegu przebarwienia znikają, a skóra staje się jaśniejsza i zyskuje równy koloryt.

Co możesz zrobić, by zapobiegać powstawaniu rumienia cukrzycowego?

Powstawanie rumienia na określonych partiach skóry rzadko dotyczy osób, które uważnie kontrolują poziom glukozy w organizmie. Takie powikłania cukrzycy pojawiają się najczęściej wówczas, gdy glikemia jest niewyrównana i jej wahania są duże.

Aby zapobiegać powstawaniu tego rodzaju zmian skórnych w cukrzycy, zadbaj przede wszystkim o prawidłowy poziom cukru we krwi. Zawsze przyjmuj zalecone przez lekarza dawki insuliny i pamiętaj, by nie pomijać żadnej z nich w ciągu dnia.

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Osoby chore na cukrzycę powinny też zwrócić szczególną uwagę na prawidłową pielęgnację skóry. Jest ona w ich przypadku mocno wysuszona i zrogowaciała, dlatego zwykłe kremy nawilżające mogą nie wystarczyć. Do kąpieli warto stosować emolienty, czyli żele o działaniu natłuszczającym, a zmienione chorobowo miejsca można smarować kremami zawierającymi witaminę A. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli zapobiec innym, znacznie poważniejszym objawom cukrzycy, jak zakażenia, grzybica czy owrzodzenia.

Przeczytaj:  Steroidy a cukrzyca posterydowa - objawy i leczenie

Zdrowy tryb życia

Nie bez znaczenia są także pewne zdrowe nawyki, które możesz wprowadzić do swojego życia codziennego. Unikanie używek, dbanie o zdrową, pozbawioną cukru i zbędnych tłuszczów dietę, aktywność fizyczna nie zapobiegają bezpośrednio powstawaniu uciążliwych zmian skórnych, ale pozwalają ograniczyć rozwój cukrzycy.

Podsumowanie

Nawet jeśli chorujesz na cukrzycę typu 1 już od pewnego czasu, nie oznacza to, że będziesz mieć problemy ze skórą. Rumieniec cukrzycowy pojawia się głównie u tych osób, które nie wiedzą, że są chore lub które nie stosują odpowiedniego leczenia. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia diagnostyka, a później leczenie i obserwowanie swojego ciała.

Jeśli mimo to wystąpią u ciebie problemy skórne, w pierwszej kolejności zadbaj o wyrównanie glikemii, a następnie rozpocznij leczenie za pomocą dermokosmetyków. Nie rób tego na własną rękę – dzięki konsultacji z diabetologiem i dermatologiem twoje leczenie na pewno będzie skuteczniejsze.

Anna Kondziela
551 artykuły

O Autorze
Miłośniczka zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Z wykształcenia jest dietetykiem i diabetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuje się sportem i diabetologią i dietetyką. Cały wolny czas spędza z rodziną.
Artykuły
Mogą Ci się spodobać
Cukrzyca

Retinopatia cukrzycowa – poważne powikłanie cukrzycy. Dowiedz się, jak mu zapobiegać!

Retinopatia cukrzycowa to poważne zaburzenie wzroku, które dotyka osoby chore na cukrzycę. Dowiedz się, jak zapobiegać tej chorobie i na jakie objawy…
Cukrzyca

Cukrzyca wątrobowa - jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?

Cukrzyca wątrobowa zazwyczaj rozwija się u osób z nadwagą, otyłością lub już istniejącą chorobą wątroby. Kluczowym elementem rozpoznawczym jest stwierdzenie insulinooporności, co…
Cukrzyca

Badania na cukrzycę, które warto wykonać

Cukrzyca to typowo współczesna choroba. Choruje na nią coraz więcej młodych osób i dzieci. Oprócz podłoża genetycznego wpływa na nią również nieprawidłowy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *